|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Съмнения за 12-ти агент в Светия Синод ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - Религия
Написано от Държавна сигурност.com   
Неделя, 22 Януари 2012 23:36

В Светия Синод има още един сътрудник на Държавна сигурност, който не е оповестен, като съмненията са, че най-вероятно става въпрос на патриарх Максим.

Това разкри предаването „Вяра и общество” на БНТ в събота.  В ефир беше показан документ, който се съхранява в комисията по досиетата и който съдържа информация за връзки с бившата Държавна сигурност на още един български архиерей.

Документът е от оперативно-наблюдателното дело на вече покоен български митрополит, следен от службите. В него сред сътрудниците на бившата ДС изрично се споменава името на един настоящ български архиерей, чиято принадлежност към ДС не  е оповестена от комисията по досиетата.

Документът е от август 1959 г. и е подписан от тогавашния началник на Трето секретно политическо управление на ДС за борба срещу контрареволюцията полк. Г. Кръстев. Става въпрос за редложение от тайните служби до Светия синод за изпращането в САЩ на представител на църквата.

Трето секретно политическо управление на ДС е предшественикът на Шесто управление и една от задачите му е да следи и разработва духовенството. .

Документът съдържа информация за принадлежността към структурите на ДС на трима още по онова време високопоставени духовници. Двама от тях са покойници, но третият и сега е част от ръководството на Българската православна църква.

В оригинала на документа името на духовника присъства, но в предаването на БНТ беше показано копие, в което то е заличено, за да не се наруши законът.

От Комисията по досиетата заявиха, че този архивен документ им е известен, но от него не може да се извлече правно основание за обявяване на съответното лице за съпричастност към ДС. Според изискванията на закона за досиетата за обявяване на принадлежност е необходимо да съществува поне един от следните документи: декларация от лицето, документи за вербовка, агентурни сведения от сътрудника, вписване на името в регистрационен дневник ли картон за регистрация на сътрудника в картотеката. За лицата от цитирания архивен документ не били открити такива документи.

Най-вероятно става дума за патриарх Максим, тъй като нито един от проверените архиереи, които не са сътрудничили на ДС, не е бил епископ по това време. В периода 1955-1960 г. Максим изпълнява и длъжността главен секретар на Светия Синод.

На 17 януари комисията по досиетата обяви резултата от проверката на Светия Синод, от която стана ясно, че 11 от 15-те митрополити са били агенти на ДС. Четирима, сред които и патриарха, се оказаха без досиета.

През януари 1990 г. със свръх секретна заповед тогавашният министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев започва заличаването на данните за агентурния апарат на Държавна сигурност. Операцията по прочистването на архива става тайно от обществото и опозицията и когато БКП преговаря за условията за прехода към демокрация със СДС.

При прочистването са унищожени близо 40 процента от данните за агентите на репресивния апарат на комунистическата партия.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов