Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Две в едно: Агент и щатен на ДС начело на Българско-американска кредитна банка |
COMDOS - Решения |
Написано от Христо Христов |
Сряда, 27 Ноември 2013 16:39 |
Днес комисията по досиета обяви проверката за принадлежност към комунистическите тоталитарни служби на ръководството на БАКБ (решение №2-265 от 27 ноември 2013 г.). Васил Симов първоначално е вербуван още в казармата през 1976 г. от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР) като агент под псевдонима „ВЛАДКО”. Тогава той е едва 18-годишен. След казармата агентурната му дейност продължава за Софийско градско управление (СГУ) на МВР по линия на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването). В СГУ е работил и по линия на Шесто управление на ДС. Свален е от оперативен отчет през 1982 г. след 6 години сътрудничество. През януари 1983 г. той обаче е назначен за щатен служител на СГУ, когато вече е 25-годишен. Няма данни до кога е продължила кадровата му служба в ДС. Според изнесените от комисията данни работното му дело като агент е запазено въпреки протокол за унищожаване на документите, свързани с агентурната му дейност от 1990 г. Васил Симов е известен и с това, че е един от основателите и председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на Софийска стокова борса от 1998 г. Освен изпълнителен директор на Българо-американската кредитна банка е и бивш шеф на „СИБАНК”. Името му беше оповестено от комисията по досиетата за първи път това лято при проверката "Интернешънъл Асет Банк" АД, бившата Първа източна международна банка АД (1991-2004), където той е член на Управителния й съвет (1993-1994). „Всичко си спомням, но не бих желал да го коментирам”, заяви Васил Симов пред desebg.com, потърсен за коментар още при първото му огласяване. Първа източна международна банка АД (1991-2004), в чийто Управителен съвет името му фигурира е известна още като банката на СИК. Сред големите акционери на банката през 90-те години на ХХ век са фирмите „Интергруп”, „Бухал” на Рахмат Сукра, шампион по борба, „Омега” на Румен Николов-Пашата и др. Първоначално в управителните й органи фигурират Младен Михалев – Маджо и Венцислав Стефанов като съдружници в „Интергруп”. В „СИБАНК” той е заемал следните ръководни позиции: член на Управителния съвет (2001), а през 2002 г. последователно е избран за председател на Управителния съвет и изпълнителен директор. От 2007 г. Симов е член на Съвета на директорите на „СИЕСАЙЕФ” АД, частно инвестиционно дружество, в което акционер е банкера Цветелина Бориславова. От 1994 до 1996 г. Симов е Председател на надзорния съвет на „Общо застрахователно дружество” АД. Васил Симов е магистър по икономика от ВИИ „Карл Маркс” (днес УНСС), специалност статистика. В края на 1990 г. участва в създаването на първата в България борса – Софийската стокова борса (ССБ), година по-късно става председател на Съвета на директорите, а от март 1998 г. е и неин главен изпълнителен директор. Преподава „Борси и борсови операции” в УНСС.
Освен Васил Симов в БАКБ е обявен още един сътрудник на ДС. Това е щатният служител в Първо главно управление на ДС от 1982 г. Евгений Иванов. Той е обявен качеството му на член на Надзорния съвет на БАКБ от февруари 2006 г. Името му е огласено за първи път при проверката на Националния осигурителен институт през 2009 г. в качеството му на член на Надзорния съвет от ноември 2006 г. Името му попадна и в списъка на дипломатите с досиета през декември 2010 г. Тогава той беше обявен като постоянен представител, посланик на България в Брюксел в периода 1993-1997 г. Завършил е Московския държавен институт по международни отношения и Дипломатическа академия, Виена. От 2006 г. Иванов е изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). От 2000г. до 2006 г. г-н Иванов е бил главен секретар на Съюза на работодателите. Преди това, от 1998г. до 2000 г. той е изпълнителен директор на Български Форум на Бизнес лидерите, филиал на Форум на Бизнес Лидерите на Принца на Уелс, Великобритания. В официалните му биографични данни, публикувани на сайта на БАНБ, е посочено, че в периода 1983г. – 1993 г. Иванов е работил в Министерство на външните работи и на различни дипломатически мисии. Всъщност дейността му като разузнавач от ПГУ е легендирана от дипломатическите му постове. Той е бил трети секретар в Мисията на България към ООН в Ню Йорк; директор в Министерство на външноикономическите връзки, координатор на всички финансови помощи за България от Япония. Евгений Иванов е бил изпълнителен директор на Българския форум на бизнес лидерите свързан с Принц Чарлз, както и председател за София на клуб „Дипломатическа академия – Виена”. Проверката на Българо-американската кредитна банка е част от глобалната проверка за принадлежност към комунистическите тоталитарни служби на търговските банкови в България, която комисията по досиетата започна през тази година. До момента тя е огласила сътрудниците на ДС и Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНБ (военното разузнаване) в следните банки:
Информациите за всички тях може да намерите в секцията COMDOS, рубрика „Решения” на сайта.
|