|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Осветени са агентите сред главните архитекти в Столична община ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Вторник, 22 Февруари 2022 17:33

alt

 

Комисията по досиетата разкри сътрудниците на тоталитарните комунистически служби сред кметските наместници и главните архитекти в Столична община.

Проверката е обхванала общо 167 лица, от които с установена принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА са 7 души.

Комисията е огласила данните за 4-ма от тях, а 3-ма са починали и по закона за досиетата информацията за тях не е публична (решение №2-2038 от 21 февруари 2022 г.).

Разкритите сътрудници са:

  • Георги Николов Станоев, главен архитект на район Витоша от 2001 г. до 2006 г.;
  • Георги Пенев Стойков, главен архитект на район Лозенец от м. юли 1997 г. до м. август 1999 г.;
  • Желязко Иванов Иванов, главен архитект на район Връбница до 01.12.1990 г.;
  • Мария Николова Бояджиева-Ценова, кметски наместник на район Нови Искър в периода от м. януари 1992 г. до 29.09.1995 г.


Проверката на Софийска област

Комисията оповести и проверката на кметските начестници и главни архитекти на общини в област София.

Проверени 447 лица, от които с принадлежност към тоталитарните служби са 16 души.

Огласени са данните за 9 лица, а 7 са починали (решение №2-2039 от 21 февруари 2022 г.). Разкритите сътрудници са:

община Годеч

  • Георги Евтимов Тодоров, кметски наместник на с. Гинци от 2019 г.;
  • Тодор Станков Манов, кметски наместник на с. Комщица, с. Смолча и с. Бърля от 2007 г. до 2012 г.

община Горна Малина

  • Димитър Стоянов Димитров, кметски наместник на с. Осоица от 01.12.1999 г. до 11.11.2003 г.

община Драгоман

  • Димитър Никифоров Димитров, кметски наместник на с. Драгоил от 08.12.2003 г. до 16.04.2007 г.;
  • Иван Стоянов Нацев, кметски наместник на с. Владиславци от 19.11.2007 г. до 20.12.2011 г.

община Ихтиман

  • Иван Бончев Колев, кметски наместник на с. Венковец от 26.10.2003 г. до 31.10.2011 г.

община Самоков

  • Константин Симов Беров, кметски наместник на с. Поповяне от 21.11.2011 г. до 19.11.2015 г.

община Своге

  • Николай Миронов Гелев, кметски наместник на с. Губислав от м. август 2005 г. до м. декември 2011 г.

община Сливница

  • Пламен Ламбрев Попов, главен архитект от 2013 г.



 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов