|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Скандалът в митниците – с привкус на Държавна сигурност ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - Спецслужби
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 08 Април 2024 18:41

alt

 

Без държавна сигурност не може. Неписано правило е, че в почти всички големи публични скандали в България след 1989 г. са замесени лица, свързани с тоталитарните комунистически служби и нейния агентурен апарат.

Последният скандал с ареста на директора на Агенция „Митници“ Петя Банкова потвърди това.

Сред арестуваните е бизнесменът от Хасково Марин Димитров, сочен от прокуратурата като връзка с главния секретар на МВР Живко Коцев и бившия министър на вътрешните работи Бойко Рашков, а също така и с настоящия Калин Стоянов.

Според държавното обвинение той и синът му Стефан Димитров имат участие в контрабандните канали на съгражданина им Никола Николов – Паскал и използват влиянието си да кадруват в митниците.

Марин Димитров е бивш агент на Държавна сигурност, както и неин щатен служител, показва при проверка информационната система на Комисията по досиета, факт, който повечето медии случайно или не пропускат.

 

alt

 

Принадлежността на Димитров е установена и разкрита от Комисията по досиетата през 2010 г., когато независимият държавен орган, натоварен с разкриването на сътрудниците на комунистическите служби, извършва глобалната проверка на държавните агенции.

При проверката на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури Марин Димитров е проверен в качеството му на директор дирекция „Финансово-стопански дейности и правно- административно обслужване“ от 15.11.2004 г. до 12.08.2005 г., заместник-изпълнителен директор на ИАРА от 30.06.2008 г. до 12.01.2009 г., изпълнителен директор на ИАРА от 13.01.2009 г. до 13.08.2009 г.

Комисията по досиетата установява, че през 1982 г. той е вербуван от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, б.а.) като агент под псевдонима „ХРИСТОВ“. През 1985 г. е снет от оперативния отчет.

 

alt

 

Досието му не е запазено. Принадлежността му е установена въз основа на регистрационен картон и регистрационен дневник.

В регистрационния картон е записано, че е бил член на БКП, работил е в поделение на БНА и е бил инженер с чин лейтенант.

Вербуван е на идейно-политическа основа и е използван по линия на опазването на държавната тайна.

След като е бил снет от оперативния отчет като агент, през септември 1985 г. е назначен като щатен служител в Трето управление на ДС на длъжност разузнавач.

 

alt

 

През април 1989 г. е преназначен за старши разузнавач в същото управление на ДС, считано за политическия орган на БКП в армията.

В решението на Комисията прави впечатление, че не е посочено да е запазено неговото лично кадрово дело като щатен служител на ДС.

Както desebg.com неведнъж е писал контрабандните канали и корупцията, свързана с тях е тежко наследство от тоталитарното управление на БКП, при което контрабандата се е извършвала от различни стопански организации и неявни фирми, регистрирани зад граница, но винаги под контрола на Държавна сигурност.

След 1989 г. при разпадането на комунистическия режим българското контраразузнаване констатира, че т. нар. скрит транзит (евфемизъм, използван от компартията за назоваване на партийно-държавна контрабанда, б.а.) е приватизиран от отделни участници в него - бивши членове на БКП, както и от щатни и нещатни сътрудници на ДС, в който се включват и международни играчи.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов