| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Агент „ИВАНЧО” донася: Момчето не може да ходи на църква, защото баща му е комунист и няма да го пусне |
|
|
| СИСТЕМАТА ДС - VІ управление |
| Написано от Христо Христов |
| Вторник, 11 Март 2014 18:11 |
|
Сайтът desebg.com публикува един такъв документ, който илюстрира намесата на партията и ДС в духовния живот на хората от най-малка възраст – преследването на вярата. В случая става въпрос за агентурно донесение от 1958 г. на агент „ИВАНЧО”, работещ за тогавашното Трето секретно политическо управление на ДС за борба с контрареволюцията, предшественик на създаденото през 1967 г. Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия. Доносът по същество е подслушан разговор между свещеник от столичния храм „Света Параскева” и софиянец, който той е посетил в дома му. Посещението е станало преди големия християнски празник Богоявление. Вероятно в кратко отсъствие на домакина свещеникът е успял да зададе няколко въпроса на сина му – 10-годишно момче. Попитал го дали се кръсти и дали ходи на църква да слуша църковни беседи. Момчето отговорило, че не може да ходи, тъй като сутрин е на училище. На предложението да посещава храма следобед дете отговорило, че едва ли татко му ще го пусне, защото той е бил комунист и не ходил на църква. Този отговор изчерпал въпросите. Агент "ИВАНЧО" е дал кратно визуално описание на свещеника - "млад, височек, мургав". Документът е включен в разширеното електронно (dvd) издание на сборника на комисията по досиетата „Държавна сигурност – политическа полиция”, 2011 г.
|