| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Страхът на Шесто управление на ДС от обединяване на неформалите |
|
|
| СИСТЕМАТА ДС - VІ управление |
| Написано от Христо Христов |
| Събота, 22 Ноември 2014 19:16 |
|
Сайтът desebg.com публикува строго секретен бюлетин относно: "Обстановката във връзка с т. нар. „независими” структури" на Шесто управление на ДС за борба срещу идеологическата диверсия. Документът е от 5 ноември 1989 г. и е изготвен след завършилата Европейска среща за опазване на околната среда, по време на която „Екогласност” организира първото голямо шествие (на 3 ноември 1989 г.), завършило пред парламента с връчване на подписка против проекта „Рила-Места” със скандирания „демокрация” и „гласност”. В подписания от началника на Шесто управление ген. Антон Мусаков бюлетин се анализира дейността на „Екогласност” и някои от най-изявените й активисти по това време. Обърнато е внимание на изразената от Любомир Собаджиев идея пред Желю Желев за обединение на всички независими структури за постигане на основните политически цели: демонаж на тоталитарната и партийно-бюрократична система. Собаджиев предлага изграждането на Гражданска инициатива като „обществено управление в сянка”, което с действията си да покаже и разкрие противозаконността на властта. Коментирани са и действията на други активисти, свързани с представители на правозащитни организации извън страната. Документът е включен в разширеното електронно издание на сборника „Държавна сигурност срещу гражданските организации 1988-1990” на Комисията по досиетата, 2013 г.
|