|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Влиянието на западните радиостанции върху младежта и интелигенцията при режима на БКП ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 07 Юли 2016 18:19

alt

Един от малкото прозорци към свободния свят при управлението на БКП  – информационният поток от западните радиостанции, които българите слушат тайно през втората половина на ХХ век е оказвал съществено влияние върху българското общество въпреки пропагандата, наложената цензура на комунистическия режим и опитите за заглушаване.

Сайтът desebg.com публикува онлайн анализ на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия, който илюстрира въздействието на радиостанции като „Свободна  Европа”, Би Би Си, „Дойче веле” и „Гласът на Америка”.

Документът е от 1978 г. и е озаглавен строго секретна информация относно: Въздействието на чуждата радиопропаганда върху лица из средите на интелигенцията, младежта и народностните групи.

Изброените радиостанции излъчват предавания на български език, които тоталитарното управление в България приема като антикомунистически и антисъветски, а същевременно поставят въпроса за нарушените човешки права от режима.

Внимание е обгърнато на радио „Свободна Европа”, което е определено като основен център „за провеждане на подривно-пропагандна дейност срещу НРБ”. „Тя хули и клевети всичко и всички, свързани със Съветския съюз и социалистическото изграждане на нашата страна”, е посочено в документа.

Политическите емигранти като Петър Семерджиев, Владимир Костов, Димитър Инкьов и убития в Лондон от ДС същата година Георги Марков са коментирани като основната група интелектуалци, чиято дейност заема особен цял в програмата на „Свободна Европа”.

„Техните материали се отличават с открития си и груб антисъветизъм, невъздържани хули и клевети на социалистическата ни действителност”, коментира Шесто управление на ДС.

Според строго секретната информация „трудно е да се дадат определени цифри за степента на пораженията, които нанася враждебната радиопропаганда”.

Идеологическото управление на ДС определя интелигенцията като един от основните обекти, върху които западните радиостанции имат определено влияние.

Коментирано е, че в резултат на влиянието на радиостанциите на Запад отделни представители на интелигенцията в България „отричат ръководната роля на партията, отстъпват от метода на социалистическия реализъм и създават идейно неиздържани произведения”.

Това се допълва от извършване на „противодържавна агитация и пропаганда, допускат отделни прояви на анисъветизъм”.

Само за такава „нелоялна дейност” в резултат на западните радиопредавания за 1978 г. в Шесто управление на ДС са получени сигнали за близо 400 души. Посочени са и конкретни примери.

На следващо място младите хора са тези, на които западните радиостанции оказват въздействие. ДС го приема като „рекламиране на „неограничените” възможности на Запада”.

В резултат представители на младежта са образували нелегални групи, правили са подготовки и опити за бягства зад граница или са пропагандирали „упадъчни западни теории”. Близо 370 случая през 1978 г. е регистрирало Шесто по линия на младежта. Посочени са и конкретни примери.

В документа са коментирани влиянието на турските и югославските радиостанции и предавания.

Шесто управление на ДС набелязва редица мерки, една от които е „да се вземат по-решителни мерки против лицата, които провеждат противодържавна агитация и пропаганда на основата на предаванията на чуждите радиостанции”.

Документът е  включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и „вражеските” радиостанции” на Комисията по досиетата, 2014 г.

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов