|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Шесто управление на ДС като цензор на опера за Френската революция ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Петък, 12 Май 2017 16:57

alt

Шесто управление на Държавна сигурност за борба с идеологическата диверсия се е вживяло в ролята на цензор по отношение на репертоара на Софийската опера, а една от подложените под лупа постановки е „Андре Шение” на италианския оперен композитор Умберто Джордано.

Това разкрива архивен документ на идеологическото управление на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

През 1977 г. в отдел 01 на Шесто управление, отговарящ за следенето на интелигенцията, е получено агентурно сведение относно: Мнение за постановката на операта „Андре Шение”.

Произведението, чиято премиера се състои в „Ла Скала”, Милано през 1896 г., разказва за съдбата на млад и талантлив поет Андре Шение по време на Френската революция. Той отказва да напусне Париж заради любимата си, макар да е едно от издирваните врагове на Революцията.

Той е заловен, а произведението пресъздава драмата в края на живота му докато очаква изпълнението на смъртната си присъда в затворена, където любимата му заема мястото на друга осъдена жена, за да бъде заедно със своя възлюбен.

„Това е исторически пример за слабостите на тогавашната Френска революция, слабости, които по-късно премахнати от водачите на социалистическата революция я довеждат до победен край”, е тълкованието на агента.

Той дава мнение, че това не е напълно спазено в постановката на Софийската народна опера. Агентът разсъждава върху художествените образи в операта, които не са обединени от победата.

Документът е включен в разширеното електронно издание на сборника „Държавна сигурност и българското музикално изкуство 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2016 г.

 

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов