|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Шесто на ДС признава: Религиозността сред младежта е устойчива ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 09 Март 2020 19:36

alt

 

Въпреки, че комунистическата партия прави всичко възможно да наложи атеистичен режим и чужда марксистко-ленинска идеология, с които да унищожи вековната християнска традиция в българското общество, тоталитарното диктатура на БКП не успява да промие всички мозъци.

Това признава самото Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия, натоварено от режима да преследва духовенството и вярващите хора.

Признанието е направено в строго секретна справка относно: Религиозните настроения и прояви сред младежта идеологическото управление през 1979 г., която desebg.com публикува онлайн.

„През 1977/1978 г. религиозността сред българската младеж бележи процес на устойчивост с тенденция към слабо повишаване. В сравнение с предишните години е увеличен броят на кръщавките и венчавките, извършени в страната”, посочва Шесто управление на ДС в справката.

„По време на големите празници Великден, Цветница и други се забелязва, че младежите не само присъстват на тях, но все по-голяма част от тях участват в ритуалите”, изненадано е идеологическото управление на репресивния апарат на БКП.

То отбелязва, че се увеличава броят на младежите, които искат да стават монаси или свещеници.

Според Шесто устойчивостта на религиозните прояви сред младежта се дължала на „упоритата дейност на духовенството в нашата страна за привличане на младежите към религията”.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и образованието 1944-1989”, издание на Комисия по досиетата, 2011 г.


alt

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов